Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schurter 1241.6623.1132000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Type | Round, Button, Flush |
| Contact Current Rating | 5A |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Silver |
| Current Rating | 10A |
| Electrical Life | 50000Cycles |
| Illumination Color | Green |
| Illumination Type | LED |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Mechanical Life | 1500000Cycles |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Panel, Front |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Tray |
| Ratings | IP40, IP67 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MSM |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Schurter 1241.6623.1132000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
