Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schurter 1241.6699.1120000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Type | Round, Button, Flush |
| Package/Case | Metal |
| Contact Current Rating | 5A |
| Current Rating | 5A |
| Electrical Life | 200000Cycles |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Mechanical Life | 1500000Cycles |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Panel, Front |
| Operating Force | 3.7N |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | IP40, IP67 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MSM |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Schurter 1241.6699.1120000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
