Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schurter 1241.7036.1182000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Style | Flush Round Button |
| Termination Style | Quick Connect |
| Mounting | Panel Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Actuator Length (mm) | 0 |
| Product Length (mm) | 27.6 |
| Product Depth (mm) | 27.6 |
| Product Height (mm) | 38.7 |
| Body Length (mm) | 20 |
| Bushing Length (mm) | 14.5 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Terminals | 3 |
| Panel Cutout Dimensions (mm) | 22.1(Round) |
| Switch Configuration | N.O./N.C. |
| Pole Throw Configuration | SPDT |
| Max Current Rating | 5@250VACA |
| Max AC Voltage Rating | 250V |
| Electrical Life | 50000Cycles |
| Switch Function | Momentary Contact |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | Green |
| Cage Code | S3629 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536509035 |
| Schedule B | 8536509030 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Schurter 1241.7036.1182000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.