
The AS168X-CB1H150N-A5 is a thermal magnetic circuit breaker with a current rating of 15A and a voltage rating of 277V AC and 65V DC. It features a lever actuator and a screw termination. The breaker is designed for DIN rail mounting and has a maximum operating temperature of 60°C and a minimum operating temperature of -20°C. It is available in a package quantity of 3.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schurter AS168X-CB1H150N-A5 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Type | Lever |
| Breaker Type | Thermal Magnetic |
| Current Rating | 15A |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Poles | 1 |
| Package Quantity | 3 |
| Series | AS168X |
| Termination | Screw |
| Voltage Rating (AC) | 277V |
| DC Rated Voltage | 65V |
| Weight | 0.003527oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Schurter AS168X-CB1H150N-A5 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.