
The DFKF-28-0004 is a common mode choke with a radial package and through hole mount. It has a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -25°C. The choke is RoHS compliant and has a self resonant frequency of 300kHz. It is available in a bulk packaging with 40 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schurter DFKF-28-0004 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Depth | 27.4mm |
| Height | 16.5mm |
| Inductance | 6mH |
| Lead/Base Style | Pin |
| Length | 1.114inch |
| Max Current Rating | 2A |
| Max DC Current | 2A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 40 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 300kHz |
| Series | DFKF |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 50% |
| Voltage Rating (AC) | 440V |
| Weight | 0.740753oz |
| Width | 1.079inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Schurter DFKF-28-0004 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
