
The DKIP-0231-1505 is a common mode choke from Schurter with a 5mH inductance rating and a maximum current rating of 15A. It has a voltage rating of 540V AC and is designed for through hole mounting. The choke is packaged in bulk and is compliant with RoHS regulations. It has a self-resonant frequency of 330kHz and is part of the DKIP-1 series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schurter DKIP-0231-1505 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UR |
| Package/Case | Nonstandard |
| Height | 50.8mm |
| Inductance | 5mH |
| Lead/Base Style | Lead Wire |
| Length | 3.15inch |
| Max Current Rating | 15A |
| Max DC Current | 15A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 2 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 330kHz |
| Series | DKIP-1 |
| Termination | Wire |
| Tolerance | 50% |
| Voltage Rating (AC) | 540V |
| DC Rated Voltage | 760V |
| Weight | 1.157lb |
| Width | 3.15inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Schurter DKIP-0231-1505 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.