
Schurter's DKIP-0333-2504 is a common mode choke with a 4mH inductance rating and a maximum current rating of 25A. It has a voltage rating of 540V AC and a DC rated voltage of 760V. The choke is packaged in a nonstandard case and is available in bulk packaging. It is RoHS compliant and has a self resonant frequency of 180kHz. The operating temperature range is -25°C to 100°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schurter DKIP-0333-2504 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UR |
| Package/Case | Nonstandard |
| Height | 70mm |
| Inductance | 4mH |
| Lead/Base Style | Lead Wire |
| Length | 4.724inch |
| Max Current Rating | 25A |
| Max DC Current | 25A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Lines | 3 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 180kHz |
| Series | DKIP-3 |
| Termination | Wire |
| Tolerance | 50% |
| Voltage Rating (AC) | 540V |
| DC Rated Voltage | 760V |
| Weight | 4.034lb |
| Width | 4.724inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Schurter DKIP-0333-2504 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.