The DKIP-0333-3602 is a common mode choke from Schurter with a nonstandard package and lead wire style. It has a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -25°C. This component is RoHS compliant and has a self resonant frequency of 250kHz. It is available in bulk packaging and has a weight of 4.037lb.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schurter DKIP-0333-3602 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UR |
| Package/Case | Nonstandard |
| Height | 70mm |
| Inductance | 2mH |
| Lead/Base Style | Lead Wire |
| Length | 4.724inch |
| Max Current Rating | 36A |
| Max DC Current | 36A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Lines | 3 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 250kHz |
| Series | DKIP-3 |
| Termination | Wire |
| Tolerance | 50% |
| Voltage Rating (AC) | 540V |
| DC Rated Voltage | 760V |
| Weight | 4.037lb |
| Width | 4.724inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Schurter DKIP-0333-3602 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.