Dual Common Mode Choke, 30mH inductance, 4A max current rating, and 0.096 Ohm DC resistance. Features a 540V AC and 760V DC voltage rating, operating temperature range of -25°C to 100°C, and a self-resonant frequency of 200kHz. Designed for through-hole mounting with radial termination and a 50% inductance tolerance. RoHS compliant and UR approved.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schurter DKLL-0246-0430 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UR |
| Package/Case | Nonstandard |
| Depth | 50mm |
| Height | 30.8mm |
| Inductance | 30mH |
| Lead/Base Style | Pin |
| Length | 1.969inch |
| Max Current Rating | 4A |
| Max DC Current | 4A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 200kHz |
| Series | DKLL-1 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 50% |
| Voltage Rating (AC) | 540V |
| DC Rated Voltage | 760V |
| Weight | 0.003527oz |
| Width | 1.969inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Schurter DKLL-0246-0430 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
