
This common mode choke from Schurter has a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -25°C. It is rated for a maximum current of 6A and a DC voltage of 760V. The choke has a self-resonant frequency of 300kHz and is packaged in a nonstandard case with a lead wire style and a wire termination. It is RoHS compliant and available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schurter DKLP-0229-0614 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UR |
| Package/Case | Nonstandard |
| Height | 30.8mm |
| Inductance | 14mH |
| Lead/Base Style | Lead Wire |
| Length | 1.89inch |
| Max Current Rating | 6A |
| Max DC Current | 6A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 6 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 300kHz |
| Series | DKLP-1 |
| Termination | Wire |
| Tolerance | 50% |
| Voltage Rating (AC) | 540V |
| DC Rated Voltage | 760V |
| Weight | 5.079451oz |
| Width | 1.89inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Schurter DKLP-0229-0614 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
