
The DKLP-0329-0330 common mode choke from Schurter features a nonstandard package and lead wire style. It has a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -25°C. The device is RoHS compliant and has a self resonant frequency of 130kHz. It is available in bulk packaging with a package quantity of 6.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schurter DKLP-0329-0330 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UR |
| Package/Case | Nonstandard |
| Height | 30.8mm |
| Inductance | 30mH |
| Lead/Base Style | Lead Wire |
| Length | 1.89inch |
| Max Current Rating | 3A |
| Max DC Current | 3A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Lines | 3 |
| Package Quantity | 6 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 130kHz |
| Series | DKLP-3 |
| Termination | Wire |
| Tolerance | 50% |
| Voltage Rating (AC) | 540V |
| DC Rated Voltage | 760V |
| Weight | 5.149998oz |
| Width | 1.89inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Schurter DKLP-0329-0330 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.