
Through-hole fixed inductor with 500µH inductance and 15% tolerance. Features a 630mA current rating, 500mΩ DC resistance, and a DC rated voltage of 600V. Operates within a temperature range of -40°C to 125°C. Radial package with a 12.5mm lead pitch.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schurter DS1-175-0002 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 630mA |
| DC Current | 630mA |
| DC Resistance (DCR) | 500mR |
| Depth | 17.5mm |
| Height | 0.413inch |
| Inductance | 500uH |
| Lead Pitch | 12.5mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 16.5mm |
| Max Current Rating | 630mA |
| Max DC Current | 630mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 2.5MHz |
| Series | DS |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | 15% |
| DC Rated Voltage | 600V |
| Weight | 0.211644oz |
| Width | 0.63inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Schurter DS1-175-0002 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
