
Through-hole fixed inductor with 35µH inductance and 15% tolerance. Features a 3A current rating, 26mΩ DC resistance, and a maximum operating temperature of 125°C. Radial lead style with a 12.5mm lead pitch. Rated for 600V DC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schurter DS1-175-0005 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 3A |
| DC Current | 3A |
| DC Resistance (DCR) | 26mR |
| Depth | 17.5mm |
| Height | 0.413inch |
| Inductance | 35uH |
| Lead Pitch | 12.5mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 16.5mm |
| Max Current Rating | 3A |
| Max DC Current | 3A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 11MHz |
| Series | DS |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | 15% |
| DC Rated Voltage | 600V |
| Weight | 0.211644oz |
| Width | 0.65inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Schurter DS1-175-0005 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.