
The DS1-20-0001 is a fixed inductor with a current rating of 630mA and a DC resistance of 700mR. It has a self resonant frequency of 1.2MHz and is rated for a maximum operating temperature of 125°C. The inductor is available in a radial package with a height of 0.591inch and a width of 0.787inch. It is RoHS compliant and suitable for through-hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schurter DS1-20-0001 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 630mA |
| DC Resistance (DCR) | 700mR |
| Height | 0.591inch |
| Inductance | 1mH |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 0.787inch |
| Max Current Rating | 630mA |
| Max DC Current | 630mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 75 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 1.2MHz |
| Series | DS |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | 15% |
| DC Rated Voltage | 600V |
| Weight | 0.423288oz |
| Width | 0.787inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Schurter DS1-20-0001 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
