
The DS1-20-0003 is a through-hole fixed inductor with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a DC rated voltage of 600V and a maximum current rating of 3.15A. The inductor is packaged in a radial package with a height of 15mm and a width of 0.787inch. It is RoHS compliant and available in a bulk packaging quantity of 75.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schurter DS1-20-0003 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Height | 15mm |
| Inductance | 0.04nH |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 0.787inch |
| Max Current Rating | 3.15A |
| Max DC Current | 3.15A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 75 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 700kHz |
| Series | DS |
| Tolerance | 15% |
| DC Rated Voltage | 600V |
| Weight | 0.003527oz |
| Width | 0.787inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Schurter DS1-20-0003 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
