
The DS1-25-0001 is a fixed inductor from Schurter with a radial package and through-hole mount. It has a current rating of 1.4A and a DC resistance of 200mR. The inductor measures 0.591inch in height and 0.984inch in length and width. It operates within a temperature range of -40°C to 125°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schurter DS1-25-0001 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 1.4A |
| DC Resistance (DCR) | 200mR |
| Height | 0.591inch |
| Inductance | 500uH |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 0.984inch |
| Max Current Rating | 1.4A |
| Max DC Current | 1.4A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 1MHz |
| Series | DS |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | 15% |
| DC Rated Voltage | 600V |
| Weight | 0.776027oz |
| Width | 0.984inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Schurter DS1-25-0001 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.