
This Schurter DS1-30-0003 is a fixed inductor with a radial package and through-hole mount. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. The inductor has a current rating of 3.15A and a DC resistance of 55mR. It is RoHS compliant and has a self-resonant frequency of 4.5MHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schurter DS1-30-0003 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 3.15A |
| DC Resistance (DCR) | 55mR |
| Height | 0.591inch |
| Inductance | 150uH |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 1.181inch |
| Max Current Rating | 3.15A |
| Max DC Current | 3.15A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 4.5MHz |
| Series | DS |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | 15% |
| DC Rated Voltage | 600V |
| Weight | 1.093493oz |
| Width | 1.181inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Schurter DS1-30-0003 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
