
The DS1-30-0004 is a through-hole inductor from Schurter with a radial package and 4A current rating. It has a self-resonant frequency of 6MHz and a DC resistance of 36mR. The inductor operates within a temperature range of -40°C to 125°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schurter DS1-30-0004 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 4A |
| DC Resistance (DCR) | 36mR |
| Height | 0.591inch |
| Inductance | 100uH |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 1.181inch |
| Max Current Rating | 4A |
| Max DC Current | 4A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Lines | 2 |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 6MHz |
| Series | DS |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | 15% |
| DC Rated Voltage | 600V |
| Weight | 1.093493oz |
| Width | 1.181inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Schurter DS1-30-0004 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.