Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Schurter TS-701-HT-7 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Type | Pushbutton |
| Breaker Type | Thermal |
| Circuit Function | TRIP FREE |
| Color | Black |
| Current Rating | 7A |
| Height | 31mm |
| Length | 35.5mm |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | Panel, Chassis |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Supply Voltage | 250V |
| Overall Depth | 14.6mm |
| Package Quantity | 100 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | TS |
| Termination | Quick Connect |
| Voltage Rating | 250V |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Weight | 0.881849oz |
| Width | 14.6mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Schurter TS-701-HT-7 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
