The S-8233AFFT-TB-G is a surface mount power management IC from Seiko, operating within a temperature range of -20°C to 70°C. It has a nominal supply current of 50uA and can operate at a maximum supply voltage of 24V. The IC is packaged in TSSOP and available in quantities of 2000, supplied on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | TSSOP |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Supply Current | 50uA |
| Operating Supply Current | 50uA |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Output Voltage | 24V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS | Compliant |