The S-8241ABFMC-GBFT2G is a power management IC from Seiko, packaged in a SOT-23-5 case. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C and has a nominal supply current of 5uA. The device is designed to function with an operating supply voltage of 8V and an output voltage of 8V. It is available in quantities of 3000 units per reel and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOT-23-5 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Nominal Supply Current | 5uA |
| Operating Supply Current | 5uA |
| Operating Supply Voltage | 8V |
| Output Voltage | 8V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |