The SEMIX151GB12E4S is a power transistor from Semikron with a collector emitter voltage of 1.2kV. It has a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -40°C. The transistor is mounted via screws and is packaged in a module format. It is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Semikron SEMIX151GB12E4S technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 1.2kV |
| Height | 0.669inch |
| Length | 3.287inch |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Screw |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 2.5inch |