Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Semikron SK100KQ/16 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | T |
| Current Rating | 101A |
| Height | 15.43mm |
| Hold Current | 200mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1.6kV |
| Mount | Screw |
| Primary Type | MODULE |
| RoHS Compliant | Yes |
| DC Rated Voltage | 1.6kV |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Semikron SK100KQ/16 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
