
The SK50B12 is a general purpose thyristor with a forward current rating of 51A and a maximum repetitive reverse voltage of 1.2kV. It has a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -40°C. The device is mounted via a screw and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Forward Current | 51A |
| Height | 15.43mm |
| Length | 40.5mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 370A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1.2kV |
| Max Reverse Current | 4mA |
| Mount | Screw |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 28mm |
| RoHS | Compliant |