
The SKHI10/12R is a gate driver IC from Semikron with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -25°C. It can handle a maximum output current of 8A and a maximum supply voltage of 15.6V, with a minimum supply voltage of 14.4V. The device has an on-state resistance of 22R and is available in a module package type.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Module |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Output Current | 8A |
| Max Supply Voltage | 15.6V |
| Min Supply Voltage | 14.4V |
| On-State Resistance | 22R |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 2.598inch |
| RoHS | Compliant |