
The SKKD150F12 is a power diode with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a maximum forward surge current of 2kA and a maximum reverse current of 80A. The diode is rated for a maximum repetitive reverse voltage of 1.2kV and has a reverse recovery time of 710ns. It is RoHS compliant and has a current rating of 220A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Semikron SKKD150F12 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Current Rating | 220A |
| Forward Current | 117A |
| Height | 30mm |
| Length | 94mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 2kA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1.2kV |
| Max Reverse Current | 80A |
| Mount | Panel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Recovery Time | 710ns |
| RoHS Compliant | Yes |
| DC Rated Voltage | 1.2kV |
| Width | 34mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Semikron SKKD150F12 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
