Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Element Configuration | Single |
| Forward Current | 170A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Screw |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 2.5kA |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |