
The SKKE120F17 is a module-mount screw package semiconductor device with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a maximum repetitive reverse voltage of 1.7kV and a peak non-repetitive surge current of 2kA. The device is RoHS compliant and packaged in cut tape.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Semikron SKKE120F17 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Forward Current | 116A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1.7kV |
| Mount | Screw |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 2kA |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Semikron SKKE120F17 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
