The SKKH132/18E is a module from Semikron with a maximum repetitive reverse voltage of 1.8kV and a hold current of 400mA. It has a package case type of module and a mounting type of screw. The module is RoHS compliant and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Module |
| Height | 29mm |
| Hold Current | 400mA |
| Length | 94mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1.8kV |
| Mount | Screw |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 34mm |
| RoHS | Compliant |