
The SKKH57/08E is a module diode with a maximum repetitive reverse voltage of 800V and a hold current of 250mA. It has a screw mount and is designed to operate within a temperature range of -40°C to 125°C. The module has dimensions of 20mm in width, 30mm in height, and 93mm in length. The SKKH57/08E is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Semikron SKKH57/08E datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Height | 30mm |
| Hold Current | 250mA |
| Length | 93mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 800V |
| Mount | Screw |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 20mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Semikron SKKH57/08E to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
