
The SKKH92/12E is a thyristor module with a maximum repetitive reverse voltage of 1.2kV and a maximum operating temperature of 125°C. It has a hold current of 250mA and is designed for panel and chassis mounting. The module measures 30mm in height, 20mm in width, and 93mm in length. It is RoHS compliant and has a maximum RMS current of 150A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Semikron SKKH92/12E datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Height | 30mm |
| Hold Current | 250mA |
| Length | 93mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1.2kV |
| Mount | Panel, Chassis |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 150A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 20mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Semikron SKKH92/12E to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.