
The Semikron SKKT107/16E is a module with a maximum repetitive reverse voltage of 1.7kV and a hold current of 250mA. It is designed for operation between -40°C and 130°C. The module has a package case type of module and a chassis mount. It is compliant with RoHS regulations but not SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Semikron SKKT107/16E datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Height | 30mm |
| Hold Current | 250mA |
| Length | 93mm |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1.7kV |
| Mount | Chassis |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Semikron SKKT107/16E to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
