
The SKKT42B12E is a general thyristor module with a maximum repetitive reverse voltage of 1.2kV and a hold current of 250mA. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. The module is panel mount and has a termination of screw. It is RoHS compliant but not SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Semikron SKKT42B12E datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Height | 29.4mm |
| Hold Current | 250mA |
| Isolation Voltage | 2.5kV |
| Length | 93mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1.2kV |
| Mount | Panel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 75A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Screw |
| Width | 20mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Semikron SKKT42B12E to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
