The SKM100GB063D is a 600V insulated gate bipolar transistor (IGBT) module with a collector-emitter saturation voltage of 2.1V. It features a fast fall time of 35ns and operates within a temperature range of -40°C to 150°C. The module is mounted via screws and is compliant with RoHS regulations. It is available in a module package case.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Semikron SKM100GB063D datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 600V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 2.1V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 600V |
| Fall Time | 35ns |
| Height | 1.201inch |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Screw |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 1.339inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Semikron SKM100GB063D to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
