
The SKM100GB12T4 is a 1.2kV insulated gate bipolar transistor with a maximum collector current of 160A. It is designed for operation in temperatures ranging from -40°C to 175°C. The device is mounted on a panel and has a package type of FLANGE MOUNT, R-XUFM-X7. The SKM100GB12T4 is compliant with RoHS regulations but not SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Semikron SKM100GB12T4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 1.2kV |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1.8V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 1.2kV |
| Height | 30.1mm |
| Length | 94mm |
| Max Collector Current | 160A |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Panel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 34mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Semikron SKM100GB12T4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.