IGBT Module; DC Collector Current:400A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):600V; Power Dissipation Pd:-; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:900mV; No. of Pins:18; Operating Temperature Max:175 C; Packaging:Each ;RoHS Compliant: Yes
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Semikron SKM300GARL066T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | D |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 900mV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 600V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Semikron SKM300GARL066T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.