Semikron SKN 2,5/12, Diode, Stud Anode, 1200V 2.5A, 2-Pin E 5
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Forward Current | 2.5A |
| Height | 10mm |
| Length | 27.2mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 180A |
| Max Operating Temperature | 180°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1.2kV |
| Max Reverse Current | 1.5mA |
| Mount | Stud |
| Width | 10mm |
| RoHS | Compliant |
