Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Semikron SM5408 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Element Configuration | Single |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -50°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 70A |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Semikron SM5408 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.