The 1N5623 is a general purpose rectifier diode with a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -65°C. It has a maximum reverse voltage of 1kV and a maximum reverse current of 500nA. The diode is available in an axial package with a through hole mount. It can handle a peak non-repetitive surge current of 25A and has a reverse recovery time of 500ns.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Semtech 1N5623 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Average Rectified Current | 2A |
| Package/Case | Axial |
| Forward Current | 2A |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1kV |
| Max Reverse Current | 500nA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 1kV |
| Mount | Through Hole |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 25A |
| Reverse Recovery Time | 500ns |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Semtech 1N5623 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.