Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Semtech 1N6623 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package Family Name | Case G-4 |
| Package/Case | Case G-4 |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 6.35(Max) |
| Package Diameter (mm) | 2.16(Max) |
| Mounting | Through Hole |
| Type | Switching Diode |
| Configuration | Single |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 800V |
| Maximum Continuous Forward Current | 1.5@Ta=55CA |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 20A |
| Peak Forward Voltage | 1.8V |
| Peak Reverse Current | 0.5uA |
| Peak Reverse Recovery Time | 50ns |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Cage Code | 14099 |
| HTS Code | 8541100080 |
| Schedule B | 8541100080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
Download the complete datasheet for Semtech 1N6623 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.