
The uClamp2511T is a single-element bi-directional TVS diode with a maximum working voltage of 2.5V and maximum clamping voltage of 7.5V. It is available in the SLP1006P2 package, which measures 1mm in length, 0.6mm in width, and 0.37mm in height. The device is designed for surface mount applications and operates over a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Semtech uClamp2511T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package Family Name | SLP1006P2 |
| Package/Case | SLP1006P2 |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 1 |
| Package Width (mm) | 0.6 |
| Package Height (mm) | 0.37 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.4 |
| Pin Pitch (mm) | 0.65 |
| Mounting | Surface Mount |
| Configuration | Single |
| Type | TVS |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Maximum Working Voltage | 2.5V |
| Maximum Clamping Voltage | 7.5V |
| Maximum Leakage Current | 0.05uA |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 14099 |
| HTS Code | 8536308000 |
| Schedule B | 8536300000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
Download the complete datasheet for Semtech uClamp2511T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.