The UCLAMP3301P is a unidirectional diode with a maximum power dissipation of 40W and peak pulse current of 5A. It operates from a 3.3V supply voltage and features a reverse standoff voltage of 3.3V. The device is available in cut tape packaging and is suitable for reverse mounting. The operating characteristics of the UCLAMP3301P are not specified for extreme temperatures or hazardous environments.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Max Power Dissipation | 40W |
| Mount | Reverse |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Pulse Current | 5A |
| Peak Pulse Power | 40W |
| Polarity | Unidirectional |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Reverse Standoff Voltage | 3.3V |
| RoHS | Compliant |