Sensata IEG666-1-61F-20.0-C-01-V technical specifications.
| Actuator Type | Toggle |
| Breaker Type | Magnetic (Hydraulic Delay) |
| Current Rating | 20A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Panel |
| Number of Poles | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Series | IEG |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 80V |