This hydraulic magnetic switch features a stud terminal design and a panel mount configuration. It has a current rating of 60A and a trip time of 1-10 seconds. The switch is designed for use in a variety of applications and has a minimum operating temperature of -40°C and a maximum operating temperature of 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sensata IELBXK1-1RS4-52-60.0-A-M3-V datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Terminal Design | Stud |
| Mounting | Panel Mount |
| Number of Terminals | 2 |
| Type | Hydraulic Magnetic |
| Number of Poles | 1 |
| Current Rating | 60A |
| Trip Time | 1s to 10s |
| Actuator Type | Handle |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 82647 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536200020 |
| Schedule B | 8536200020 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Sensata IELBXK1-1RS4-52-60.0-A-M3-V to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.