
This hydraulic magnetic relay features a stud terminal design and a panel mount configuration. It has four terminals and is a two-pole device. The relay has a current rating of 0.3A and a trip time of 2-20 seconds. It operates within a temperature range of -40 to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sensata IELHK11-1-62-.300-EK-01 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Terminal Design | Stud |
| Mounting | Panel Mount |
| Number of Terminals | 4 |
| Type | Hydraulic Magnetic |
| Number of Poles | 2 |
| Current Rating | 0.3A |
| Trip Time | 2s to 20s |
| Actuator Type | Handle |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 82647 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536200020 |
| Schedule B | 8536200020 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Sensata IELHK11-1-62-.300-EK-01 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.