This 3-pole circuit breaker features a hydraulic magnetic trip mechanism with a voltage rating of 277VAC or 480VAC and a current rating of 30A. The breaker's actuator is a handle type and the trip time ranges from 10 seconds to 150 seconds. It has a stud terminal design and is panel mountable. The operating temperature range is from -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Hydraulic Magnetic |
| Number of Poles | 3 |
| Voltage Rating | 277VAC|480VAC |
| Current Rating | 30A |
| Trip Time | 10s to 150s |
| Actuator Type | Handle |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Terminal Design | Stud |
| Mounting | Panel Mount |
| Number of Terminals | 6 |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |