This 2-pole magnetic switch features a stud terminal design and a panel mount configuration. It has a current rating of 65A and a trip time range of 0.13s to 3s. The actuator type is a handle, and the operating temperature range is from -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sensata IELK11-1REC4-61F-65.0-A-01-V datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Terminal Design | Stud |
| Mounting | Panel Mount |
| Number of Terminals | 4 |
| Type | Magnetic |
| Number of Poles | 2 |
| Current Rating | 65A |
| Trip Time | 0.13s to 3s |
| Actuator Type | Handle |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 82647 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536200020 |
| Schedule B | 8536200020 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Sensata IELK11-1REC4-61F-65.0-A-01-V to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.