
This hydraulic magnetic relay features a solderless connector terminal design and is mounted via panel mount. It has two terminals and a single pole configuration. The relay operates within a temperature range of -40°C to 85°C and has a voltage rating of 160VDC. The current rating is 95A, and the trip time ranges from 22 seconds to 150 seconds.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sensata JLE-1-1-53F-3-F0-95 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Terminal Design | Solderless Connector |
| Mounting | Panel Mount |
| Number of Terminals | 2 |
| Type | Hydraulic Magnetic |
| Number of Poles | 1 |
| Voltage Rating | 160VDC |
| Current Rating | 95A |
| Trip Time | 22s to 150s |
| Actuator Type | Toggle |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 82647 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536200040 |
| Schedule B | 8536300000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Sensata JLE-1-1-53F-3-F0-95 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.