This 1-pole hydraulic magnetic circuit breaker has a current rating of 1A and a trip time of 1s to 15s. It features a rocker actuator and a quick connect terminal design. The device is rated for operation between -40°C and 85°C. It is designed for through hole mounting and has 4 terminals.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Hydraulic Magnetic |
| Number of Poles | 1 |
| Current Rating | 1A |
| Trip Time | 1s to 15s |
| Actuator Type | Rocker |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Terminal Design | Quick Connect |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Terminals | 4 |
| Pin Count | 4 |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |