
This hydraulic magnetic switch features a snap fit to panel mounting style, with a current rating of 5A and a trip time of 1s to 15s. It has a single pole and two terminals, with a rocker actuator type. The switch operates within a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sensata R15-2-5.00A-B101EV datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Snap Fit To Panel |
| Number of Terminals | 2 |
| Type | Hydraulic Magnetic |
| Number of Poles | 1 |
| Current Rating | 5A |
| Trip Time | 1s to 15s |
| Actuator Type | Rocker |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 82647 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8536200020 |
| Schedule B | 8536200020 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Sensata R15-2-5.00A-B101EV to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.